Jaké palivové dřevo vybrat a jak jej skladovat?
Palivové dřevo se řadí do sortimentu surového dřeva. Je určené pro energetické využití. Vyrábí se z listnatých i jehličnatých stromů a nabízí se hned několik základních druhů.
Základní druhy dřeva a jejich vlastnosti
- Borovicové dřevo není příliš vhodné pro topení. Sice dobře hoří, ale vytváří velké množství mastných sazí.
- Březové dřevo nabízí vysokou výhřevnost, březovou kůru můžete nechat hořet, i když je mokrá. Je potřeba však dát pozor, neboť březové dřevo má sklony ke vzniku hniloby a vlhne.
- Bukové dřevo má velmi vysokou výhřevnost a hoří dlouhou dobu. Je vhodnou volbou pro topení v krbu. Pozor dejte na hnilobu, které snadno podlehne.
- Dubové dřevo má dobrou výhřevnost a také vydrží hořet dlouhou dobu.
- Habrové dřevo se pyšní nejlepší výhřevností. Nevýhodou je jeho vysoká cena.
- Lipové dřevo hoří dobře, ale velmi rychle.
- Modřínové dřevo je křehčí a uvolňuje větší množství sazí.
- Ořechové dřevo je pro topení cenově velmi drahé.
- Smrkové dřevo má dobrou výhřevnost. Vzhledem k tomu, že obsahuje větší množství pryskyřice, při hoření praská. Je ideální pro přípravu podpalových třísek.
- Topolové dřevo má výhřevnost velmi malou, navíc velmi rychle hoří. Dobře se však štípe.
Tvrdé nebo měkké palivové dřevo?
Tvrdé dřevo má sice delší délku hoření a je stabilnější, ovšem jeho cena je vyšší. Nejvyšší výhřevnost poskytuje tvrdé dřevo listnáčů. Mezi takové patří dub, buk, jasan nebo bříza. Nejkvalitnější je habr. Má vysokou výhřevnost a můžete jej použít jak do kotle, tak i do kamen nebo krbu. Je však využíván velmi málo. Odrazuje jeho vysoká cena.
Buk má obdobné vlastnosti jako habr. Jasanové dřevo se podobá svými vlastnostmi bukovému, má však nižší výhřevnost. Dubové dřevo je tvrdé a pevné a je vnímáno jako dobré palivové dřevo. Kvalitní palivové dřevo nabízí i akát, který dává dobrou výhřevnost.
Měkké druhy dřeva hoří rychleji, mají nižší výhřevnost, seženete je však za přijatelnější cenu a jsou vhodné na přípravu podpalových třísek. Do této skupiny patří lípa, borovice, smrk, modřín nebo topol. Často se používají do krbu. Při hoření vydávají příjemný praskavý zvuk.
Smrkové a borovicové třísky jsou vhodné na zátop. Při hoření modřínového dřeva vzniká větší množství kouře. Lipové dřevo hoří dobře, ale jen krátkou dobu.
Vlhkost palivového dřeva
Ta má vliv na výhřevnost. Čím je palivové dřevo sušší, tím má lepši výhřevnost. Vlhkost dřeva by měla být 25 % a méně. Dobrou výhřevnost má dřevo s obsahem vlhkosti 20 % a méně. Dřevo, které je vytěžené čerstvě, má vlhkost asi 50 %. Vysychání souvisí s uskladněním dřeva.
Jak uskladnit palivové dřevo?
Na sušení dřeva má vliv jeho způsob skladování.
Výběr vhodného místa
Pro skladování palivového dřeva vyberte takové místo, které bude skryté před deště. Je potřeba, aby bylo suché a měl k němu přístup dostatek vzduchu. Také zajistěte, aby se dřevo nedostalo do kontaktu s vlhkostí od země. Aby palivové dřevo dobře topilo, je vhodné nechat je vysychat alespoň dvě sezóny.
Jestliže dřevo není štípané, podložte jej tak aby se nedotýkalo země, naskládejte do hráně a nechte volně.
Pokud je dřevo štípané, máte hned několik možností – naskládat podél zdi, do jedné řady. Využít můžete také nějaký přístřešek, ideálně dřevník s otevřenými boky a střechou, která jej bude přesahovat ze všech stran. Tak zajistíte, aby jím profukovalo a dřevo tak bude lépe schnout.
Vhodné není skladování ve sklepech nebo v prostorách kde je vlhko. I když je dřevo již vyschlé, může začít plesnivět. Štípané dřevo skládejte kůrou dolů. Ta totiž působí jako ochranná vrstva.